حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان: بازدید از موزه‌ای که حلال و حرام خدا را به مردم می‌شناساند، عنایت ویژه‌ای است از سوی خداوند مهربان

 حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان، خطیب و استاد اخلاق برجسته حوزه علمیه ضمن بازدید از موزه فقه و زندگی، در نشستی با حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده رییس مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی دیدار و گفت‌وگو کرد.ansariyan

وی در این نشست با حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده رئیس مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی، از راه‌اندازی گنجینه فقها، موزه فقه و زندگی و نیز فعالیت در عرصه آموزش و پژوهش، قدردانی و اظهار کرد: علمای نامدار و گمنام شیعه تألیفات نفیسی از خود به جای گذاشته‌اند که توصیه می‌شود، آثار آنان تهیه و در این موزه نگهداری شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان عنوان کرد: بازدید از موزه‌ای که حلال و حرام خدا را به مردم می‌شناساند، عنایت ویژه‌ای است که از سوی خداوند مهربان به من عطا شد و توصیه می‌کنم که در توسعه و تبلیغ آن میان عموم مردم، همت مضاعفی صورت بگیرد.

استاد درس اخلاق حوزه علمیه خاطرنشان کرد: امید است که گزارش‌هایی از موزه فقه و زندگی و سایر  موزه‌های اسلامی در ایران به تمام جهان منتشر شود تا همگان دریابند که فرهنگ اهل‌بیت(ع) و قرآن کریم بهترین تدارک را برای سعادت و تأمین زندگی بشریت دیده است.

وی در حاشیه بازدید از بخش‌های گوناگون موزه فقه و زندگی، با اشاره به ارتباطات چهره به چهره خود با مردم مناطق مختلف کشور، اظهار داشت: امروزه تفاوت اصولی در آگاهی مردم نسبت به نسل‌های گذشته در شناخت احکام شرعی وجود دارد؛ «در گذشته می‌دانستند و می‌پرسیدند، اما امروز نمی‌دانند و نمی‌پرسند».

حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان ادامه داد: پروردگار هیچ چیزی را بدون علت حرام نکرده‌ است؛ هر امر حرام و ثوابی دارای علتی طبیعی است و این علت را نمی‌توان با عقل درک و قیاس کرد.

ایشان ضمن بازدید از غرفه اقتصادی موزه فقه و زندگی گفت: وقف به معنای خارج کردن ثروت از ملکیت نیست، بلکه ایستایی دادن به آن تا روز قیامت است؛  وقتی مالی وقف می‌شود، ملک همیشگی فرد واقف خواهد شد و پس از مرگ نیز به کمک او خواهد آمد.ansariyan1

این خطیب برجسته حوزه علمیه در بخش دیگری با بیان این‌که حیوانات حلال گوشت از آرامش روانی برخوردارند، تصریح کرد: بسیاری از حیوانات حرام گوشت دارای خلقی غضب‌آلود، مهاجم و درنده می‌‌باشند و بر این اساس، خوردن گوشت این درندگان در ترکیب وجود آدمی تأثیر منفی دارد و باعث بی‌رحمی دل می‌گردد.

در پایان، حجت الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده ضمن تشکر از حضور ارزشمند حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان و با تقدیر از شخصیت علمی ایشان اظهار داشت: سخنرانی‌های این عالم فرهیخته، آمیخته به احکام ناب فقهی است و چنان به جان می‌نشیند که کمتر کسی می‌تواند این تأثیر فراوان را بر مخاطب بگذارد.

وی از استاد درس اخلاق حوزه علمیه درخواست نمود تا با ارتباط بیشتر و ارائه رهنمودهای خود، مؤسسه موضوع¬شناسی را در این راه خطیر، یاری نمایند.

شایان ذکر است، در این نشست صمیمی، حجت‌السلام والمسلمین معراجی عضو شورای سیاستگذاری موسسه موضوع شناسی احکام فقهی حجت‌الاسلام والمسلمین صابریان مدیر مؤسسه فرهنگی دارالعرفان، حجت‌الاسلام و المسلمین کیانی مدیر کل حوزه ریاست مؤسسه، نیز حضور داشتند.