[rank_math_breadcrumb]

آیت‌الله عالمی تأکید کرد؛ لزوم ارتباط مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی با مجمع فقهی سازمان کنفرانس اسلامی در عرصه جهانی

آیت‌الله عالمی، نماینده رهبر معظم انقلاب در وزارت جهاد کشاوری از بخش‌های مختلف موزه فقه و زندگی بازدید کرد و اقدام مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی در برپایی این موزه را اقدامی ضروری و مؤثر دانست.

وی پس از بازدید از موزه فقه و زندگalemi1ی در نشستی، با حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده رییس مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده فعالیت‌های مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی را در سه بخش آموزش، پژوهش و نمایشگاهی تشریح کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده: موضوع شناسی احکام فقهی راه پر سنگلاخی است که باید ادامه یابد

وی با اشاره به ایجاد ظرفیت در موزه فقه و زندگی جهت برگزاری دوره‌های آموزشی موضوع شناسی احکام فقهی برای طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، گفت: همچنین مدیریت حوزه علمیه قم تصمیم دارد تا در سه مدرسه علمیه، درس موضوع شناسی را به دروس حوزوی آنان اضافه کرد.

رییس مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی با بیان ضرورت برگزاری دروس سطح و خارج با محوریت موضوع شناسی از سوی اساتید مطرح حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: موضوع شناسی احکام فقهی، در طول تاریخ کار زمین مانده‌ای بود اما در عصر کنونی که هر روز، موضوعات نوپیدایی به وجود می‌آیند، بر لزوم و اهمیت آن افزوده شد.

وی افزود: موضوع شناسی احکام فقهی راه پرسنگلاخی است که باید آن را با امید ادامه داد و از سختی‌ها و شکست‌های احتمالی میانه راه، نا امید نشد.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: فعالیت‌های مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی تنها با همکاری بخش‌هایی از حاکمیت و نظام و نیز مراکز پژوهشی و دانشگاهی میسور خواهد بود و پژوهشگران این مؤسسه در شناخت دقیق بسیاری از موضوعات نوپیدا، نیازمند متخصصان دانشگاهی هستند.

 

آیت‌الله عالمی: فعالیت موضوع شناسان فقهی در عرصه جهانی، غربت فقه اهل‌بیت(ع) را می‌کاهد

در ادامه، آیت‌الله عالمی، نماینده رهبر معظم انقلاب در وزارت جهاد کشاوری به ایراد سخن پرداخت و ضمن قدردانی از مسؤولان مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی از آنان خواست تا با مجمع فقهی سازمان کنفرانس اسلامی هم ارتباط و همکاری داشته باشند.

وی با بیان این‌که نمایندگان مجمع فقهی سازمان کنفرانس اسلامی همواره از دانشجویان متخصص برای موضوع شناسی و فعالیت‌های پژوهشی خود استفاده می‌کنند، عنوان کرد: ورود موضوع شناسان متخصص فقهی در سازمان کنفرانس اسلامی، کاری جدید و درخور توجه خواهد بود.

نماینده رهبر معظم انقلاب در وزارت جهاد کشاوری خاطرنشان کرد: فعالیت پژوهشگران مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی در عرصه جهانی می‌تواند از غربت فقه اهل‌بیت(ع) بکاهد؛ از این رو حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی زمینه همکاری در عرصه‌های فراوانی با این مؤسسه را دارد.

وی تأکید کرد: همکاری حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاوری با مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی باید منتج به پاسداری و دفاع از فقه در حوزه حلال و حرام شود.

آیت‌الله عالمی با بیان این‌که عمده مسائل مربوط به اطعمه و اشربه به وزارت جهاد کشاورزی باز می‌گردد، تصریح کرد: این حوزه و مؤسسه موضوع شناسی باید مکمل یکدیگر و زیر مجموعه شورای فتوای رهبر معظم انقلاب در این عرصه سیاستگذاری لازم را انجام دهند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها