[rank_math_breadcrumb]

برگزاری نشست بررسی ابعاد مختلف تغییر جنسیت در مرکز موضوع شناسی احکام فقهی

برگزاری نشست بررسی ابعاد مختلف تغییر جنسیت در مرکز موضوع شناسی احکام فقهی

نشست بررسی ابعاد مختلف تغییر جنسیت با حضور استادان رشته‌های مختلف دانشگاهی به صورت حضوری و ویدیو کنفرانسی در مرکز موضوع شناسی احکام فقهی در قم برگزارشد.
در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین بیات رئیس مرکز موضوع شناسی احکام فقهی در سخنانی پاسخگویی فقه به مسائل مستحدثه را نیازمند تعامل فقه با تخصص‌های مختلف دانشگاهی دانست و گفت: تغییر جنسیت از مسائلی است که مدت‌هاست در جامعه محل بحث است.
وی با اشاره به ضرورت پاسخگویی فقهی به جنبه‌های مختلف تغییر جنسیت افزود از طرف دفتر رهبر معظم انقلاب به این مرکز ماموریت داده شده تا با مشورت با متخصصان حوزه‌های مختلف این موضوع بررسی و نتایج آن اعلام شود.
حجت الاسلام والمسلمین بیات گفت: در این مرحله بدون هیچ پیش داوری و قضاوتی می‌خواهیم بدانیم موضوع چیست و جنبه‌های مختلف آن کدام است؟
حجت الاسلام والمسلمین قاسمی مدیر گروه پزشکی مرکز موضوع شناسی و دبیر جلسه هم گفت: هدف این مرکز بررسی بدون جانبداری موضوع تغییر جنسیت از نظر علوم مختلف است تا به این پرسش پاسخ داده شود که آیا تغییر جنس شکل می‌گیرد یا امکان‌پذیر نیست.
در ادامه آقای دکتر محمدی استاد دانشگاه تهران و رئیس مرکز تحقیقات روانپزشکی با تفکیک جنس از جنسیت گفت: به مذکر و مونث بودن فرد جنس گفته می‌شود در صورتی که به برداشت یک فرد از خود جنسیت گفته می‌شود.
وي افزود: مسئله تمایل به تغییر جنسیت یک مشکل روانی است و به جای توسل شدن به اعمال جراحی و تغییر ظاهری افراد باید ذهن و روان فرد درمان شود.
دکتر محمدی گفت: هرگونه دست زدن به جسم افراد ممکن است فرد را ناقص و مشکلات را بیشتر کند.
دکتر محمدی در ادامه رواج برخی مسائل نظیر تغییر جنسیت، همجنسگرایی و ازدواج با حیوانات را تلاش سیاسی غرب برای محکوم کردن جوامع اسلامی دانست.
دکتر رضایی از دانشگاه علوم پزشکی قم هم در ادامه با اشاره به اینکه ذات انسان در هنگام تشکیل نطفه شکل می‌گیرد گفت : ذات انسان قابل تغییر نیست.
وي گفت: در تغییر جنسیت فقط شکل ظاهری افراد تغییر می‌کند.
دکتر مرعشی استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه شهید چمران هم گفت: با تغییر ظاهر هیچ چیز تغییر نمی‌کند.
وی افزود: درخواست برای تغییر جنسیت یک بیماری روانی است و اگر فردی چنین درخواستی داشته باشد باید از طریق روان درمانی درمان شود وی با اشاره به عوارض غیر قابل جبران اعمال جراحی تغییر جنسیت گفت: این تغییرات امکان تولید مثل را از فرد می‌گیرد عمل آن بسیار گران و پرعارضه است و ممکن است فرد پس از جراحی پشیمان شود و دیگر راهی برای برگشت وجود ندارد.
دکتر ایزدیار استاد روانشناسی دانشگاه هم گفت: مسائل نظیر مسائل سیاسی و تمدن جدید غرب بر روی انسان‌ها و ارزش‌های آنها اثر گذاشته است.
وي گفت: پاشنه آشیل موضوع تغییر جنسیت پزشکی نیست بلکه روانشناسی است.
دکتر سیم فروش پدر اورولوژی ایران هم در این نشست گفت: با انجام اعمال جراحی و تغییرات ظاهری تغییر جنسیت شکل نمی‌گیرد و افرادی که مرتکب چنین عملی می‌شوند. ممکن است بعدها پشیمان شده و حتی دست به خودکشی بزنند.
دکتر مرتضوی از فعالان دانشگاهی در حوزه تغییر جنسیت هم گفت: ملاک‌های زن و مرد بودن مشخصات ظاهری هورمونی ژنتیکی و تفکرات افراد است که مشخصات ژنتیک به هیچ وجه قابل تغییر نیست.
در پایان این مراسم حجت الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده رییس جلسه در سخنانی رسالت مرکز موضوع شناسی احکام فقهی را بهره‌گیری از عرف خاص و نظر متخصصان دانست و گفت: ثمره این کار وحدت عملی حوزه و دانشگاه است.
وي یکی از اهداف این مرکز را شناخت دقیق موضوعات روز جامعه و کاستن از اما و اگرها دانست.
این نشست قرار است با بررسی دیدگاه های تخصصی در هفته های آینده ادامه یابد و نتایج آن به صورت جامع به کميته فقهی مرکز موضوع شناسی با حضور نمایندگان مراجع معظم تقلید مطرح و نتیجه نهایی برای دفتر مقام معظم رهبری ارسال شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جعفری
جعفری
6 ماه قبل

عالی
نتیجه کار تخصصی، رفع مشکل به طور اساسی