[rank_math_breadcrumb]

دیدار اعضای موسسه موضوع شناسی احکام فقهی با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی(دامت برکاته)

جمعی از اعضای هیأت موسس، پژوهشگران و محققان موسسه موضوع شناسی احکام فقهی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء ، با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار، حجت السلام و المسلمین فلاح زاده، رئیس هیأت امنای موسسه موضوع شناسی احکام فقهی گزارشی از تحقیقات، آثار و موسوعه­‌های موسسه موضوع شناسی احکام فقهی را خدمت معظم­‌له ارائه و با بیان توضیحاتی از فعالیت‌های انجام شده و پیش رو، از ایشان درخواست کردند که همکاران موسسه را از رهنمودهای حکیمانه خود بهره‌مند فرمایند.

در ادامه آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار فرمودند: قبل از انقلاب، “قرآن” در جامعه -حتی حوزه­‌های علمیه- مهجور بود، اما به برکت نظام اسلامی و خون­‌های پاک شهدا، امروز مباحث قرآنی و قرآن پژوهشی توسعه فراوانی یافته است، اینکه حضرت فرمود «رحم الله من أحیا أمرنا» یعنی باید بدانیم در درجه اول امام(ره) و شهدا در ثواب همه فعالیت­ های قرآنی و دینی ما شریک هستند.

ایشان ادامه دادند: آنکه فراگرفتن علم را واجب کرده است به ما گفته است که چه بخوانیم؛ فرمود «إِنَّمَا الْعِلْمُ ثَلَاثَةٌ آيَةٌ مُحْكَمَةٌ أَوْ فَرِيضَةٌ عَادِلَةٌ أَوْ سُنَّةٌ قَائِمَةٌ»؛ قبلا آیه محکمه، فریضه عادله و سنت قائمه هر سه به فقه و اصول تعبیر می ­شد اما پس از انقلاب اسلامی و زنده شدن حوزه­ ها، تفسیر، کلام، حدیث و سایر علوم در حوزه­ ها رونق گرفت.

آیت الله العظمی جوادی آملی تصریح داشتند: قرآن و عترت عِدل یکدیگرند؛ گاهی کبرای قضیه را قرآن می ­گوید و صغرای قضیه را عترت بیان می ­کند و گاهی بر عکس! در زیارتنامه­ ها خطاب به شهداء می ­خوانیم «طِبْتُمْ وَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِی فِیهَا دُفِنْتُمْ»؛ شما طاهر هستید و کشورتان نیز به واسطه شما طیّب و طاهر می­ شود، این کبرای قضیه است، صغرای قضیه را نیز قرآن کریم بیان می ­کند و می­ فرماید « وَالْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ»؛ یعنی از سرزمین طیّب و طاهر، میوه طیّب و طاهر به دست می­آید.

ایشان با بیان اینکه ما وظیفه داریم امامت، ولایت و شهادت را احیاء کنیم، اظهار داشتند: کاری که از خون شهید بر می­ آید از باران بر نمی­ آید، باران نهایتاً این توان را دارد که آلودگی­ هایی همچون خون و بول را پاک کند اما آنچه فرقه ­های ضاله، استکبار و استعمار را پاک می ­کند خون شهید است، ما در قبال این خون های پاک مسئولیم؛ ما وظیفه داریم امامت، ولایت و شهادت را احیاء کنیم، این همان میوه طیبی است که از خون شهید به دست می­ آید، همین آثار علمی و موسوعه ­هایی که به دست موسساتی همچون موسسه شما تولید می­ شود مصداق میوه طاهر و حاصل خون های پاک شهداست، از این رو باید همواره خدا را شاکر باشید.

معظم­ له در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند: دعا، مدرسه است، دعا به انسان پر و بال می­دهد، اگر به ما نمی­ گفتند و اجازه نمی­ دادند ما جرأت نداشتیم این خواسته را مطرح کنیم که «مُحَقِّقٌ لِمَا حَقَّقْتُمْ»؛ آنچه به خوبان عالم داده­ ای به ما نیز عطا کن، اما باید توجه داشته باشیم که آنها چگونه این مقام را به دست آورده ­اند و ما نیز باید آن مسیر را پیدا کنیم، باید آنقدر ظرفیت و مقام و آبرو داشته باشیم که تحقق این دعا برای ما در دسترس باشد و این شدنی است وگرنه از ما نمی ­خواستند که این دعا را بخوانیم، پس این راه برای همه باز است.

معظم ­له ادامه دادند: بسیاری از دعاها جملات خبریه است که به داعیه انشاء القاء شده است؛ «مُحَقِّقٌ لِمَا حَقَّقْتُمْ» در واقع یعنی خدایا آن توفیق را به ما بده که به این مقام دست پیدا کنیم، این مسیر قابل پیمودن است و به ما نیز گفتند در دعا، قدرت و رحمت خدا را ببینید نه توان و قصورات خود را.

آیت الله العظمی جوادی آملی تاکید داشتند: آنچه اصل است، قرآن و عترت است و سایر علوم ابزار فهم این دو است، امروز مشکلات زیادی وجود دارد که راه حل آنها باید از قرآن و عترت استخراج شود، در حقیقت آنچه محل ابتلای عملی مسئولین است، باید محل ابتلای علمی ما باشد، به عنوان نمونه در دستگاه قضا، باید مشخص شود «عاقله» به چه معناست؟ آیا مطلق است یا متعلق به زمان و مکان خاصی است؟! از این دست مسائل علمی بسیار وجود دارد که موسسه شما و امثال موسسه شما می توانند در این زمینه وارد و منشأ خدمات علمی شوند.

ایشان در پایان این جلسه، تهیه اطلس جامع قرآن، شامل اسامی افراد و اماکنی که در قرآن به آنها اشاره شده مانند نام پیامبران و دشمنان آنها، زادگاه ائمه، اماکن مقدسی که در قرآن از آنها نام برده شده و دیگر مسائل مربوطه را به اعضای موسسه موضوع شناسی احکام فقهی پیشنهاد نمودند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها