[rank_math_breadcrumb]

دیدار و گفت‌وگوی رؤسای سازمان حفاظت محیط زیست و مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی

معصومه ابتکار معاون محترم ریییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست شب گذشته در جریان بازدید از موزه فقه و زندگی با حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده رییس مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی و سایر مسؤولان این مؤسسه دیدار و گفت‌وگو کرد.didar

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسین فلاح زاده در این دیدار ضمن خیر مقدم به معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی و اهداف شکل گیری موزه فقه و زندگی اشاره کرد و اظهار داشت: از روزی که علوم تجربی و طبیعی از حوزه‌های علمیه فاصله گرفت، خسارت بزرگی به جامعه وارد شد.

وی ادامه داد: همکاری حوزه و دانشگاه که حضرت امام خمینی(ره) به آن اشاره داشتند، تنها با همکاری علمی تحقق خواهد یافت؛ مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی و سازمان محیط زیست باید دست به دست هم دهند، تا نیازهای نظام و تکالیف فردی مردم برآورده شود.

رییس مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی با تأکید بر این‌که حیث اسلامی بودن جمهوری اسلامی باید نمود پیدا کند، افزود: از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون با موانع بسیاری برخورد کرده‌ایم که بسیاری از آنان به سبب روشن نبودن جنبه اسلامی برخی از کارها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: اهداف برپایی موزه فقه و زندگی، با همکاری نهادها و سازمان‌های مرتبط با نظام اسلامی و نیز مراکز علمی و تخصصی تحقق پیدا خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده با بیان این‌که مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی عنایت و حمایت رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید را جلب کرده است، گفت: این امر فرصت بزرگی است تا بتوان از این حمایت‌ها به درستی استفاده کنیم اما تهدید بزرگی هم در پی دارد که اگر به خوبی از این فرصت‌ها استفاده نکنیم، آنان را از دست خواهیم داد.

وی عنوان کرد: دین مبین اسلام هیچ‌گاه از محیط زیست غفلت نکرده و اگر کوتاهی وجود دارد از سوی ما بوده است؛ بدون محیط زیست سالم، حیات طیبه و مدینه فاضله‌ای تحقق پیدا نمی‌کند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که حفظ محیط زیست امری معروف و شایسته است، گفت: بسیاری از آموزه‌های دینی بسیاری درباره محیط زیست بوده که اگر به آنان اهمیت داده شود و وارد زندگی مردم شود، جامعه زیبایی خواهیم داشت.

 

رییس سازمان محیط زیست: اقدامات شایسته این مؤسسه در زمینه محیط زیست قابل تقدیر است

در ادامه معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست طی بیاناتی اظهار داشت: مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی که با تأیید رهبر معظم انقلاب آغاز به کار کرده است، می‌تواند در پیشبرد مباحث فقهی و معرفی موضوعات تأثیر بسزایی داشته باشد.

وی ادامه داد: پیوندی که امروز میان موضوعات فقهی مختلف و اقتضائات زیست محیطی ایجاد شده است، می‌تواند برای جامعه دین دار و پایند به احکام دینی جهت دهنده باشد تا مسائل شرعی مربوط به محیط زیست در فرهنگ خانواده‌ها وارد شود.

دکتر ابتکار خاطرنشان کرد: امروز حیات وحش و تنوع زیستی ایران در معرض تهدید و آسیب جدی و کاهش و افت جمعیت گونه‌ها به دلیل شکار غیر مجاز و تفننی است؛ یکی از دلایل این مسأله ناآگاهی مردم نسبت به حرمت اینگونه شکارها است که اطلاع رسانی مذهبی در این زمینه می‌تواند کارگشا باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر لزوم تبیین اطلاعات علمی گونه های جانوری در موزه فقه و زندگی تاکید کرد و ابراز داشت: بسیاری از جانوران، گونه‌هایی نادر و شکارممنوع هستند و باید براساس تکلیف انسانی از این گونه ها حفاظت کنیم.

وی با اشاره به تاکیدهای دین در حفظ حقوق دیگران، اظهار داشت: این اصل در مسئله آلودگی هوا مورد غفلت واقع شده است چرا که برخی افراد به معاینه فنی خودروهای شخصی نمی پردازند و زمینه ساز ضرر به خود، دیگران و جامعه می شوند.

معاون رییس جمهور بر لزوم هم افزایی نگاه علمی و فقهی تاکید کرد و ابراز داشت: با استفاده از ظرفیت علمی و فقهی می توان به اصلاح رفتار مردم در زمینه های مختلف نظیر شکار و آلودگی هوا پرداخت.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با استقبال از گسترش همکاری های مشترک این نهاد با موسسه موضوع شناسی احکام فقهی، گفت: زحمات و اقدامات شایسته این موسسه حوزوی در زمینه محیط زیست قابل تقدیر است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها