[rank_math_breadcrumb]

مراسم افتتاحیه دوره تخصصی موضوع شناسی برگزار شد

ه گزارش روابط عمومی مرکز موضوع شناسی احکام فقهی، حجت الاسلام والمسلمین بابائیان در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی موضوع شناسی ، با اشاره به اهمیت موضوع شناسی در حوزه های علمیه، اظهار داشت: زمانی که جمعی از فضلای حوزه های علمیه و بویژه حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده برای این مرکز و اصل ضرورت موضوع شناسی ایده هایشان را به حالت نگارش و متن درآورده و به مقام معظم رهبری ارائه کردند با استقبال خاص معظم له مواجه شد.

eftetahye1

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری با دقت طرح تاسیس مرکز موضوع شناسی را مطالعه و پنج دستور نیز برای این مرکز بیان کردند، افزود: همچنین زمانیکه ایده تاسیس این مرکز به مراجع تقلید و مسئولان و نخبگان حوزه علمیه ارائه شد بدون هیچگونه مخالفت با تاسیس این مرکز موافقت کردند.

قائم مقام رئیس مرکز موضوع شناسی احکام فقهی با بیان اینکه هیچ موسسه ای همانند مرکز موضوع شناسی از پشتوانه مستحکمی برخوردار نیست، تصریح کرد: آیت الله سبحانی، آیت الله هاشمی شاهرودی و آیت الله مومن سال گذشته قصد داشتند تا مباحثی پیرامون موضوع شناسی در درس های خود مطرح کنند که این نشان از اهمیت این علم است.

وی با اشاره به بازدید آیت الله مقتدایی از مرکز موضوع شناسی احکام فقهی، ادامه داد: دبیر شورای عالی حوزه های علمیه در این بازدید گفت که موضوع شناسی و تاسیس مرکزی با عنوان موضوع شناسی یک ضرورتی بود که از هزار سال تا به امروز خلا آن احساس می شد و ما آن را احساس می کردیم و بعد خطاب به حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده که شما این خلا را شناخته و در حال برطرف کردن آن هستید.

حجت الاسلام والمسلمین بابائیان با بیان اینکه موضوع شناسی یکی از اقدامات مهمی است که امروز در حال اجرا است، گفت: در این راستا آموزش موضوع شناسی یکی از ضروریات برای طلاب محسوب می شود که این مرکز در این راستا تمام تلاش خود را بکار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین علائی نژاد نیز در این مراسم با بیان اینکه موضوع شناسی یک اصل مسلمی است که خلا آن از بعد از غیبت کبری حضرت ولی عصر(عج) تا به امروز احساس می شد، اظهار داشت: خوشبختانه این مرکز توانسته است در بحث موضوع شناسی اقدامات خوبی انجام دهد.

وی با بیان اینکه هشت گروه پژوهشی در مرکز موضوع شناسی احکام فقهی فعالیت می کنند، بیان داشت: پل ارتباط بین پژوهش و جامعه می تواند آموزش باشد و در این راستا هم برای تامین نیازهای گروه های پژوهشی و هم تربیت نظریه پردازانی در بحث موضوع شناسی این مرکز اقدام به برگزاری دوره های آموزشی نموده است.

معاون آموزش مرکز موضوع شناسی احکام فقهی با اشاره به استقبال خوب طلاب از دوره موضوع شناسی، افزود: دراین دوره ۱۲۰ ساعت تدریس و هفت ساعت پژوهش در هفته با محورهای مختلف تعریف شده که پژوهش ها در خارج از مرکز توسط طلاب انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه کلاس های موضوع شناسی در بخش نخست در شب های دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هر هفته برگزار خواهد شد، تصریح کرد: در این دوره از کلاس ها حجت الاسلام والمسلمین ظهیری به تدریس تقسیمات موضوع، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عابدی به تدریس مباحث اصلی موضوع شناسی و دکتر نورمحمدی رئیس گروه پزشکی مرکز موضوع شناسی به تدریس مباحث پزشکی که متناسب با نیازهای روز جامعه است می پردازند.

حجت الاسلام والمسلمین علائی نژاد گفت: تدریس حجت الاسلام والمسلمین علیدوست با محوریت عرف، تدریس آیت الله محمد جواد فاضل، تدریس حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده با محوریت مباحث جدید حج ، تدریس حجت الاسلام والمسلمین جواهری با محوریت اعتکاف و مسجد جامع و تدریس اساتید دیگر با موضوعات مختلف و متناسب با نیازهای روز جامعه از دیگر بخش های دوره موضوع شناسی خواهد بود.