[rank_math_breadcrumb]

نشست علمی نقد اشتراط قطع مری در ذبح برگزار شد.

نشست علمی نقد اشتراط قطع مری در ذبح برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی؛ نشست علمی نقد اشتراط قطع مری در ذبح، با حضور نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان مراجع عظام تقلید و برخی از علما و شخصیت‌های برجسته حوزوی در مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی برگزار شد.
عضو کمیته فقهی موسسه موضوع شناسی احکام فقهی گفت: فقهای عظام در رابطه با حلال شدن حیواناتی که ذبح می شوند فرموده اند باید چهار رگ به طور کامل قطع شود.
گاهی در کشتارگاه ها مشاهده می شود که چهار رگ قطع می شود لیکن رگ مری به اندازه یک نخ وصل است. براساس این اتفاق، برخی از فقهای عظام به حلال نبودن و نجس بودن این ذبیحه فتوا می‌دهند.
وی افزود در این پژوهش ما از چند راه، این نظریه را مورد نقد و بررسی قرار دادیم: نسبت به فتوای فقهای صدر اول، فقهای متاخرین و فقهای معاصر.
نتیجه بر آن شد که این مساله به گونه ای که مشهور بین فقها باشد و همه‌ی فقها این مطلب را قبول کرده باشند نیست.
حجت الاسلام و المسلمین رحمانی در ادامه افزود: بسیاری از فقهای صدر اول و معاصر یا اصل چهاررگ بودن را یا اصل قطع کامل را قبول ندارند و احتیاط می کنند و برخی از فقها تصریح کرده‌اند و فتوا داده‌اند که قطع مری لازم نیست.
بر فرضی که این مطلب شهرت داشته باشد از نظر ادله دیگر؛ مثل روایات و اصول عملیه طبق بررسی‌ها نتیجه این شد که نسبت به آن که باید چهار رگ باید قطع کامل بشود فتوایی که مورد اتفاق همه باشد نیست.
علاوه بر آن که فری به معنای شق هم آمده و از نظر عرف و لغت ضرورتی ندارد مری کاملا قطع و جدا شود.
در ادامه این نشست برخی حاضران نقد خود را درباره پژوهش انجام شده مطرح کردند که از طرف ارائه دهنده پاسخ داده شد.
در پایان نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با قدردانی از برگزاری این نشست، خواستار بررسی نتایج آن در یک کارگروه تخصصی برای اقدامات بعدی شد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها